top of page

TARİHÇE

1985

1992

ULUSOY ELEKTRİK A.Ş., 1985 yılında Sait ULUSOY tarafından bir mühendislik şirketi olarak Ankara' da kuruldu.

Yılına gelindiğinde Türkiye’ de ISO (International Organization of Standardization) kalite belgelerine sahip ilk 50 şirketten biri oldu.Kısa zamanda orta gerilim elektrik dağıtım şebekeleri ve endüstriyel tesisler için sunmuş olduğu ideal çözümler ile Türk elektromekanik endüstrisinin önde gelen oyuncularından biri oldu.

2000

2008

700'ün üzerinde nitelikli çalışanı ve 100'ün üzerinde konusunda uzman mühendis kadrosu ile ürün tasarımı, geliştirilmesi ve AR-GE faaliyetlerinin tamamını kendi bünyesinde gerçekleştirdi

Ulusoy Elektrik, ihracata başladı. Yurtdışında yoğun talep gören Ulusoy Elektrik ürünleri Avrupa ülkeleri, Asya ülkeleri, Irak ve Afrika ülkelerinde yapılan testlerden üstün performans ile geçmeyi başardı.

2009

2013

4 kıtada 70’ten fazla ülkeye ihracat potansiyeli ile Türkiye’nin, dünya çapında orta gerilim elektrik dağıtım ekipmanları üretim lansmanını başarıyla gerçekleştirdi.

Türkiye’de sektörün lideri Ulusoy Elektrik, yoğun şekilde ihracatına devam etmektedir. Tüm dünyada kabul gören ürünlerimiz, Cezayir elektrik idaresi yetkilileri tarafından da takdirle karşılanmıştır ve görüşmeler neticesinde Ulusoy Elektrik, Cezayir’de teknoloji transferi ile üretimler gerçekleştirdi.

Ulusoy Elektrik A.Ş. bir kez daha Türkiye’nin EN BÜYÜK 500 SANAYİ KURULUŞU arasında yerini aldı.

Ar-Ge departmanımızın çalışmaları ile Türkiye’ de ilk defa yüzde yüz Türk mühendislik ürünü olan Demiryolu Havai Hat Ekipmanları üretimine başladı. Böylece Türkiye ‘ye, yıllardır yurtdışından almak zorunda olduğu Katener Sistemleri ürünlerini, daha kaliteli ve uygun fiyata kazandırdı.

2014

Ulusoy Elektrik 2014 yılı Kasım ayı itibariyle Borsa İstanbul Yıldız Pazar'da işlem gören halka açık bir şirket haline geldi.

Gerçekleştirdiği büyük projeler, üretim kapasitesi ve endüstriyel başarısı ile Türkiye’nin EN BÜYÜK 500 SANAYİ KURULUŞU arasındaki yerini pekiştirdi.

2017

Tüm dünyada artık daha da tanınan Ulusoy Elektrik, gelen talepler doğrultusunda Endonezya Cikarang Organize Sanayi Bölgesi’nde yeni bir üretim tesisi açtı.Ankara ASO 1. Organize Sanayi Bölgesi, Temelli Anadolu Organize Sanayi Bölgesi ve Endonezya Cikarang Organize Sanayi Bölgesi’nde, toplamda 83.000 m² alan üzerinde 56.000 m²’lik kapalı alana sahip 3 üretim tesisinde faaliyetlerine devam etmektedir.

Ayrıca, Ulusoy Elektrik A.Ş. Türkiye’nin EN BÜYÜK 500 SANAYİ KURULUŞU ünvanına layık görüldü.

2019

Ulusoy Elektrik A.Ş. Türkiye’nin EN BÜYÜK 500 SANAYİ KURULUŞU’ndan birisi olarak ilan edildi.

Ulusoy Elektrik A.Ş. toplam hisselerinin %82,275’ine tekabül eden kısmı 15 Nisan 2019 tarihi itibariyle Eaton Industries'e devredildi.Dünya genelinde 99.000 çalışanı olan, 175 ülkede müşterileri bulunan, 2018 yılı satışları 21,6 milyar Doları bulan küresel güç yönetimi firması Eaton Corp., Ulusoy Elektrik hisselerinin kontrolünü Ulusoy ailesinden devraldı.


ULUSOY RAYLI SİSTEMLER A.Ş. kuruldu.

Sait Ulusoy, 2013 yılında başladığı Demiryolu Havai Hat Ekipmanları üretimine Ankara ASO 1. Organize Sanayi Bölgesinde kurduğu ULUSOY RAYLI SİSTEMLER A.Ş. ile devam etmektedir.

2022

ULUSOY RAILWAY SYSTEMS UK LTD incorporated in London, UK.

  • Linkedin
bottom of page